۰۱ اردیبهشت، ۱۳۹۱

سودان به سودان جنوبی اعلام جنگ داد

درگیری نظامی که با تصرف منطقه نفت‌خیز هجلیج شروع شده بود، به صورت جنگ تمام عیار در آمده است. رهبر سودان از عزم خود مبنی بر "رهایی" مردم سودان جنوبی سخن می‌گوید.
عمر البشیر، رئیس جمهور سودان، روز پنجشنبه (۱۹ آوریل) متعهد شد که منطقۀ نفت‌خیز هجلیج را از سلطه سودان جنوبی بیرون آورد. او گفت که "حتی یک وجب از خاک کشور" را به دشمنان نخواهد داد.

بشیر که در شهر ابیض، مرکز استان شمال کردفان، سخنرانی می‌کرد، خطاب به جمعیت گفت: «هر دستی که به طرف سودان دراز شود، قطع خواهیم کرد.» او گفت که نبردی سهمگین در حاشیه منطقه هجلیج در گرفته است. ارتش سودان جنوبی از هفته پیش در این منطقه مستقر شده است.

سودان منطقه هجلیج را از آن خود می‌داند و دادگاه لاهه نیز در سال ۲۰۰۹ این منطقه را در مالکیت دولت سودان قرار داده است، اما بخش‌هایی از منطقه مرزی هجلیج با جنوب سودان مورد مناقشه است.

سودان و سودان جنوبی در عرصه‌های گوناگون اقتصادی و فرهنگی اختلافات فراوانی دارند، اما از چند هفته پیش جنگ رسانه‌ای شدیدی میان دو کشور در گرفت که سرانجام به درگیری نظامی کشید. نیروی هوایی ارتش سودان به بمباران مناطقی از جنوب سودان دست زد.

به دنبال اشغال منطقه هجلیج توسط سودان جنوبی، عمر بشیر، رهبر سودان، کشور همسایه را "دشمن" خواند و گفت که تصمیم دارد جنوب سودان را از "شر جنبش ملی حاکم بر این کشور" آزاد سازد. او گفت که ارتش سودان تا فتح جوبا، پایتخت سودان جنوبی و سقوط رژیم حاکم بر این کشور پیش خواهد رفت.

جامعه بین‌المللی درگیری میان دو کشور را محکوم کرده است. ایالات متحده و اتحادیه اروپا از برخورد مسلحانه میان دو کشور انتقاد کردند و خواهان برقراری آتش‌بس فوری میان دو کشور همسایه شدند.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت: «ما اقدام نظامی سودان جنوبی در تصرف قهرآمیز منطقه هجلیج را محکوم می‌کنیم. همین اقدام بود که تنش میان دو کشور را به سطحی خطرناک رساند. ما همچنین بمباران مناطق جنوب سودان توسط ارتش سودان را محکوم می‌کنیم.»

خطر جنگی تازه در آفریقا

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد از دو کشور خواست که اختلافات خود را پشت میز مذاکره حل کنند. او گفت: «مردم این دو کشور به جنگی تازه هیچ نیازی ندارند. جنگی که می‌تواند قربانیان زیادی بگیرد، چشم‌انداز ثبات و آینده را در دو کشور نابود کند. جنگ جز مصیبت و بدبختی هیچ ارمغانی برای مردم سودان در بر نخواهد داشت.»

شورشیان سودان جنوبی از دهها سال پیش با حکومت مرکزی سودان در جنگ بودند. سرانجام طبق توافقی که در سال ۲۰۰۵ میان دو کشور به عمل آمد، پیکارجویان سودان جنوبی در ماه ژوئیه به طور رسمی به عنوان کشوری مستقل اعلام موجودیت کردند و از سوی سودان به رسمیت شناخته شدند.

منطقه هجلیج در شمال خط مرزی سودان با سودان جنوبی واقع است و بر اساس توافقنامه ۱۹۵۶ بخشی از خاک سودان شناخته می‌شود. گفته می‌شود که حدود نیمی از محصول نفت سودان در هجلیج تولید می‌شود.


View Original Article


0 comments:

ارسال یک نظر