۱۳ فروردین، ۱۳۹۱

"پیروزی تاریخی" آنگ سان سوچی در انتخابات پارلمانی میانمار

انتخابات پارلمانی میانمار (برمه) روز یکشنبه آغاز شد. هر چند خانم سان سوچی، رهبر جنبش دمکراسی‌خواهی این کشور، پیروز احتمالی این انتخابات محدود خواهد بود، ولی وی امکان ایجاد تغییرات اساسی در مناسبات قدرت را نخواهد داشت.
جنبش "اتحاد ملی برای دمکراسی"، به رهبری خانم آنگ سان سوچی، در نخستین گزارش‌های اولیه از رانگون، پایتخت میانمار، اعلام کرد که نخستین کرسی‌ها را به‌دست آورده است و خانم سان سوچی و متحدان وی به پارلمان این کشور راه خواهند یافت.

این جنبش اعلام کرد که پیروزی کنونی نقطه عطفی است در تاریخ این کشور واقع در جنوب شرقی آسیا؛ کشوری که نظامیان بیش از نیم قرن است بر آن حکومت می‌کنند.

حاکمان میانمار از ۶۶۴ کرسی مجلس، فقط ۴۵ کرسی را آزاد اعلام کرده و به رأی گذارده‌اند که در اصل ۴۸ کرسی بوده است، ولی به دلیل درگیری‌های نظامی در منطقه‌ی اقلیت‌های کاچین رأی‌گیری در این منطقه لغو شده است.

بر این اساس، در صورت پیروزی قطعی مخالفان، به رهبری خانم سان سوچی ۶۶ ساله، نمی‌توان انتظار دگرگونی در مناسبات قدرت در این کشور را داشت. فقط می‌‌توان گفت، برای نخستین بار پس از نیم قرن، اپوزیسیون به پارلمان این کشور راه خواهد یافت.تلاش دولت برای کسب مشروعیت و خروج از بحران اقتصادی

اقتصاد و جامعه‌ی میانمار به‌شدت از تحریم‌های بین‌المللی و فقر رو به گسترش رنج می‌برد و دولت اصلاح‌گرا می‌کوشد با برگزاری این انتخابات مشروعیت کسب کرده و از فشار تحریم‌های بین‌المللی بکاهد.

مارکوس لونینگ، سرپرست دایره ویژه حقوق بشر دولت فدرال آلمان، می‌گوید، وضعیت حقوق بشر در میانمار به‌طور چشمگیری بهبود یافته است. وی هم‌اکنون به‌عنوان یکی از ناظران برگزاری انتخابات در میانمار به‌سر می‌برد.

روز یکشنبه (۱۳ فروردین / اول آوریل) انتخابات پارلمانی میانمار آغاز شد. رهبر اپوزیسیون و دارنده جایزه نوبل صلح، آنگ سان سوچی، توانسته بود طی ماه‌های گذشته بدون موانع جدی سیاسی به کارزار انتخاباتی خود بپردازد. با این حال، خانم سان سوچی نسبت به برگزاری یک انتخابات سالم نگران بود.

از نظر آقای لونینگ، تنها پس از برگزاری انتخابات می‌توان قضاوت کرد این انتخابات تا چه اندازه عادلانه و آزاد صورت گرفته است. با این حال، این سیاستمدار حزب دمکرات‌های آزاد آلمان (لیبرال‌ها) می‌گوید که بر کشور "فضایی عاری از ترس و وحشت" حاکم بوده است.

نماینده رسمی آلمان با زندانیان سیاسی آزادشده نیز پیرامون آینده‌ی کشور گفت‌وگو کرده است. آن‌ها به‌طور مشخص از اتحادیه‌ی اروپا می‌خواهند، از فشار سیاسی خود بر دولت حاکم میانمار کم نکند.

اما این زندانیان سیاسی هم‌زمان، برخلاف نظر سیاسی‌های تبعیدی میانمار، معتقدند که تحریم‌های بین‌المللی باید لغو شوند، زیرا بار آن را مردم بر دوش می‌کشند.

دولت میانمار تلاش دارد با سهیم کردن خانم سان سوچی در ساختار دولت و دادن پست وزارت به او در کابینه‌ی این کشور، از فشار تحریم‌های خارجی بکاهد و سرمایه‌گذارانی برای اقتصاد ورشکسته‌ی این کشور بیابد.

آنگ سان سوچی تاکنون پیشنهادهای رئیس دولت برای رفتن به کابینه را رد کرده است.

DK/BB

View Original Article


0 comments:

ارسال یک نظر