۲۴ آبان، ۱۳۸۸

بهشت‌زهرا قربانیان آنفلوانزای خوکی را نمی‌پذیرد

در اوج بی‌تفاوتی مردم ومسئولان کشتار ادامه دارد هرچند مسئولین تلاش دارند به جو روانی در این زمینه دامن زده نشود، قاتل خاموش قربانیان خود را می‌گیرد.
اپیدمی آنفلوآنزای خوکی بر اساس آمارهای رسمی 58 نفر قربانی گرفته است و اخبار غیررسمی خبر از فوت چندصدنفر بر اثر آنفلوآنزای خوکی می‌دهند که البته به دلیل آنکه علائم این بیماری کاملاً به سرماخوردگی معمولی شباهت دارد تشخیص تعداد تلفات آنفلوآنزای نوع «A» هنوز دقیق نیست و نه می‌توان به آمارهای رسمی امید داشت و نه شایعات قابل تکیه هستند.
در این شرایط در پایتخت تنها مرکزی که می‌تواند کشت مخاط گلوی بیماران را برای شناسایی نوع آنفلوآنزا انجام دهد انستیتو پاستور مستقر در شهر کرج است که آنهم به دلیل محدودیت تعداد کیت‌های تست وارد شده از خارج کشور تست تشخیص تنها با نامه بیمارستان انجام می‌گیرد که البته با توجه به این وضعیت حاکم در پایتخت می‌توان تصور کرد در شهرستانها هیچ امکاناتی در این زمینه وجود ندارد.
تصویر زمانی رعب‌آور خواهد بود که بدانیم به دلیل سطح نازل اطلاع‌رسانی در رسانه‌های ملی و از سوی مسئولین ذی ربط بسیاری از ادارات دولتی حتی پیش‌بینی‌های لازم درجهت دادن مرخصی استعلاجی به کارکنان بیمار خود را نکرده‌اند و در حالی که دوره بروز این بیماری هفت روزه است امکان گرفتن مرخصی استعلاجی برای کارکنان ادارات دولتی و غیردولتی متناسب دوره بیماری وجود ندارد.
در سوی دیگر قربانیان این بیماری قراردارند در حال حاضر غسالخانه بهشت زهرا از پذیرش جنازه قربانیان این بیماری بدون ارائه نامه ضدعفونی توسط بیمارستان محل فوت خودداری می‌کند، کارکنان غسالخانه از شستن جنازه‌های این افراد خودداری می‌کنند و این مشکلات زیادی برای خانواده این قربانیان ایجاد کرده است همچنین به نظر می‌رسد هنوز وزارت بهداشت برای استقرار یک واحد ویژه جهت ضدعفونی قربانیان احتمالی در بهشت زهرا اقدامی انجام نداده است.
از سوی دیگر در حالی آنفلوآنزای نوع «A» در حال قربانی گرفتن است که هنوز خبری از واردات واکسن بیماری نیست و تمامی مراکز درمانی خبر واصله از وزارت بهداشت را تکرار می‌کنند که باید تا اسفندماه صبر کرد تا واکسن وارد شود البته اگر بتوان به واکسن‌های وارداتی در آن زمان هم اطمینان کرد، پیش از این توزیع واکسنهای تقلبی از سوی وزارت بهداشت بعد از یک دوره چند هفته‌ای انجام شد و در مورد تبعات استفاده از واکسن‌های قلابی نیز هیچ خبر رسمی منعکس نشده است.
این ناهماهنگی‌ها تنها مورد قطعی ادامه کشتار آنفلوآنزای نوع «A» است که شاید بهترین توصیف برای نشان‌ دادن نگاه مردم و مسئولین به این اپیدمی خاموش نقل‌قولی است که از زبان یکی از مسئولین وزارت آموزش و پرورش بیان شد: «خوشبختانه تاکنون تنها سه نفر در مدارس کشور در اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند».

0 comments:

ارسال یک نظر