۰۴ آذر، ۱۳۸۸

ناجا: با تجمعات غیر‌قانونی 16آذر برخورد می‌کنیم


اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده کل نیروی انتظامی در همایش پلیس، امنیت و افق چشم‌انداز 1404 در مورد دستگیری یک باند ضداخلاقی افزود: آن‌چه به آن تمرکز کرده‌ایم امنیت در فضای مجازی و تبادل اطلاعات در این حوزه است که بستر جرایم نوظهور را موجب شده است به طوری‌که بسیاری از دوستی‌های خیابانی را به شکل‌ دوستی‌های اینترنتی رقم زده و کار را سخت‌تر کرده است چرا که کاربران اینترنتی اطلاعی ندارند که پشت خط اینترنت چه کسی با آن‌ها صحبت می‌کند.
وی ادامه داد: فضای مجازی امروز باعث شده گروه‌های ضداخلاقی تشکیل شود و پارتی‌ها از بستر اینترنت رواج‌ پیدا کند که گروه‌های ضداخلاقی نیز از این مقوله هستند که هنوز در ایران توسعه پیدا نکرده اما شروعش می‌تواند خطرناک باشد.
احمدی‌مقدم در رابطه با دستگیری باند ضداخلاقی ادامه داد: در این گروه 25 نفر دستگیر شدند که یک طراح داشته و اقدام به عضوگیری کرده است. در این گروه 12 زوج آن هم متاسفانه همه تحصیلات دانشگاهی داشته‌اند و به بحران شدید خانوادگی منجر شده است که البته همه آن‌ها دستگیر شده‌اند.
فرمانده کل نیروی انتظامی در رابطه با قتل پسر سردار هاشمی نیز گفت: من هنوز اطلاعی ندارم گروه تشخیص هویت توانسته تاکنون صحنه جرم را ثبت کند و هم‌اکنون پرونده در دست بازپرس است. اطلاعات در مورد قتل پسر سردار هاشمی از نیروی انتظامی بیرون نرفته و انتشار این اخبار به دست قاضی پرونده بوده است که البته پلیس تمام تلاش خود را برای کشف این پرونده می‌کند.
وی در مورد لایحه اخذ جرایم رانندگی گفت: جرایم باید بازدارنده باشند در یک نگاه مردم جریمه می‌شوند و جریمه جزو سبد زندگی آن‌هاست. اما نگاه دیگر غلط اجبار و ثبت آن در دفاتر است که هم وقت مردم را ضایع کرده و هم هزینه زیادی به آنان تحمیل می‌کند.
احمدی‌مقدم افزود: این لایحه نگاه بخشی داشته و من به آن خوش‌بین نیستم امیدواریم موضوع ثبت را یک طرفه کرده و برای ثبت جرایم دوبار مردم را وادار به اتلاف وقت نکنند چرا که ثبت اموال غیرمنقول اختیاری است و این در حالی است که فقط جرایم ریالی وجود ندارد و انواع جرایم در جامعه مشاهده می‌شود.
فرمانده ناجا در رابطه با اقدامات پلیس به مناسبت 16آذر گفت: هنوز برنامه خاصی که قرار باشد اتفاق بیفتد اطلاعی نداریم اما هر تجمعی باید به صورت فراخوان و قانونی اتفاق افتد اگر غیرقانونی باشد پلیس با آن برخورد قاطع می‌کند.
وی در مورد افزایش حضور نیروهای پلیس در سطح خیابان‌ها در روز 16آذر ادامه داد: بستگی دارد که در آن روز چه اتفاقی بیفتد و در حال حاضر تصوری از اتفاق آن روز نداریم بنابراین نمی‌توانم پیش‌بینی برنامه پلیس را ارائه دهم.
احمدی‌مقدم هم‌چنین به مناسبت روز جهانی خشونت علیه زنان در ترسیم بیش‌ترین جرم علیه زنان ایرانی گفت: آن‌چه که بیش‌ترین نمود را دارد اغفال، فریب و تجاوز به زنان است امروز مهم‌ترین بخش از جرم علیه زنان را تشکیل می‌دهد چرا که در مواردی مثل اعتیاد نسبت مردان بیش از زنان است. به طوری که نسبت زنان به آقایان پنج درصد است و زنان در دایره مجرمین نیز در مقایسه با مردان درصد کم‌تری دارند.
وی ادامه داد: اما آن‌جایی که به زنان ظلم می‌شود نگاه طمع‌آمیز به فیزیک و جسم زنان است که در مقایسه با آقایان بسیار بیش‌تر اتفاق می‌افتد معمولا اغفال یک زن توسط چندین مرد و یا یک مرد بسیار اتفاق افتاده است بنابراین به نظر می‌رسد زنان باید آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهند. تسهیل در امر ازدواج و ایجاد زمینه اشتغال در این زمینه می‌تواند موثر باشد و برخی از سازمان‌ها کارکردشان را متناسب با وضعیت جامعه کنند و نیازهای جنسی را باید در غالب مشروع تسریع کنیم.


0 comments:

ارسال یک نظر