۳۰ بهمن، ۱۳۹۰

همزمان با دادگاه اختلاس بزرگ، وزارت نفت از پروژه زمین‌ خواری عسلویه پرده برداشت

همزمان با برگزاری دادگاه اختلاس بزرگ، معاون وزیر نفت با اشاره به بزرگترین پروژه زمین خواری صنایع نفت و گاز در عسلویه گفت: ۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنایع پتروشیمی با آزادسازی این زمین‌ها از تعلیق خارج شد.


قرارگاه خاتم الانبیا از سرمایه گذاران اصلی در عسلویه است.


اولین پروژه بزرگ نفتی یعنی خط لوله انتقال گاز عسلویه به ایرانشهر در زمان وزارت کاظم وزیری هامانه به قرارگاه خاتم الانبیاء واگذار شد.


این پروژه با حمایت و دستور احمدی نژاد به سپاه واگذار شد و در آن زمان گفته شد: “با شناختی که از امکانات و تجهیزات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا داشتیم این پروژه را بدون مناقصه و با ترک تشریفات به این مجموعه واگذار کردیم.”


چندی پیش یدالله جوانی گفته بود: امروز در سپاه این افتخار راداریم که به چنان قابلیت‌ها و توانمندی‌های دانشی دست یافته‌ایم که به راحتی می‌توانیم جایگزین شرکت‌های بزرگ خارجی شویم به‌عنوان مثال با بدست گیری پروژه‌های بزرگ در عسلویه جایگزین توتال و شل می‌شویم.


در حالی که در دادگاه اختلاس سه هزار میلیارد تومانی انگشت اتهام به سمت دولت احمدی نژاد رفته است، عبدالحسین بیات در گفتگو با مهر ، درباره جزئیات بزرگترین پروژه زمین خواری در عسلویه با بیان اینکه از حدود ۱۰ سال گذشته تاکنون به دلیل در اختیار گرفتن برخی از زمین‌های مرغوب منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس امکان ساخت و توسعه برخی از واحدهای پتروشیمی متوقف شده بود گفت: بر این اساس یک شرکت خصوصی اقدام به تصرف برخی از زمین‌های دولت در منطقه عسلویه کرده بود که این موضوع منجر به توقف در ساخت برخی از واحدهای پتروشیمی در فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس شده بود.


معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه در سال ۱۳۷۷ هیئت دولت مصوبه ای به منظور ایجاد منطقه ویژه اقتصادی نفت، گاز و پتروشیمی در عسلویه صادر کرده بود، تصریح کرد: پس از ابلاغ این مصوبه دولت زمین‌هایی به منظور توسعه صنایع پتروشیمی و فازهای پارس جنوبی در اختیار وزارت نفت قرار گرفته بود.


مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه ۵ ماه پس از صدور این مصوبه، یک شرکت خصوصی با امضای یک قرارداد اجاره بخش عمده ای از این زمین‌های مرغوب را در اختیار گرفته بود اظهار داشت: این شرکت خصوصی بدون در اختیار گرفتن اسناد مالکیت بعد از سه سال ادعای مالکیت این زمین‌ها را کرده بود.


این مقام مسئول با یادآوری اینکه مطابق با مصوبه دولت باید در این زمین‌های اختصاص یافته به عسلویه، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی احداث می شد و انجام هرگونه فعالیت اقتصادی دیگر ممنوع بوده است بیان کرد : با این وجود این شرکت خصوصی با تصرف زمینها مانع ساخت و توسعه فاز دوم صنایع پتروشیمی در عسلویه شد.


وی دارزش اقتصادی این زمین‌های تصرف شده را حدود ۱۲۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: وسعت این زمین ها هم حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ هکتار بوده که هم اکنون ارزشگذاری کارشناسی این زمینها در حال انجام است.


بیات از آزاد سازی کامل این زمینها با دستور مقام قضایی از ۲۴ بهمن ماه سال جاری خبر داد و افزود: با آزاد سازی این زمین قرار است ۱۴ طرح و مجتمع پتروشیمی در فاز دوم عسلویه احداث شود.


مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه علاوه بر واحدهای پتروشیمی بخشی از خط لوله اتیلن غرب هم از این زمین های تصرف شده عبور می کرد اعلام کرد: سال گذشته با حکم شورای تامین و با حمایت قوه قضائیه بخشی از این زمین‌ها برای عبور خط لوله اتیلن غرب که تامین کننده خوراک ۱۱ مجتمع پتروشیمی بوده در اختیار وزارت نفت قرار گرفت.


این مقام مسئول همچنین با اعلام اینکه به دلیل تصرف این زمین‌ها بخشی از ایستگاههای تامین خوراک – اتیلن غرب جابه جا شده بود تاکید کرد: با آزاد سازی این زمین‌ها توسط قوه قضائیه، بخش خصوصی و خارجی با حمایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار است ۱۴ مجتمع جدیدی پتروشیمی با سرمایه گذاری ۶ میلیارد دلاری احداث کنند.


معاون وزیر نفت همچنین با تاکید بر اینکه به دلیل تصرف این زمین‌ها عملیات ساخت و توسعه برخی از واحدهای پتروشیمی مصوب برنامه چهارم توسعه با تاخیر همراه شده است گفت: با ساخت و توسعه این ۱۴ طرح جدید پتروشیمی به طور مستقیم ۵ هزار نفر مشغول بکار خواهند شد.


وی همچنین میزان اشتغال این ۱۴ طرح پتروشیمی را در زمان عملیات ساختمان و نصب حدود ۴۰ هزار نفر عنوان کرد و اظهار داشت: همچنین برای ساخت این تعداد از مجتمع های پتروشیمی برای ۵۰ هزار نفر به طور غیر مستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد.


مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی در پایان با تقدیر از هماهنگی قوه قضائیه، نیروهای انتظامی، امنیتی و استانداری بوشهر در آزادسازی این زمینها خاطرنشان کرد: هم اکنون تمامی مجوزهای تامین خوراک و مجوزهای محیط زیست این ۱۴ طرح پتروشیمی اخذ شده و این پروژه ها هیچ گونه کمبود خوراک ندارند.
View Original Article


0 comments:

ارسال یک نظر